هوبا ثبتهوبا ثبتهوبا ثبت
۰۲۱-۸۸۷۰۴۹۰۰
خیابان شهید بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی کوچه میرزا حسنی، پلاک ۹ ، طبقه ۴ ، واحد ۱۲

ثبت برند

آنچه در این مقاله خواهید خواند

یکی از سوالات متداولی که کاربران از ما میپرسند در مورد ثبت برند و چگونگی انجام آن است. در این مقاله از سایت هوبا ثبت صفر تا صد ثبت برند و علامت تجاری را برای شما بررسی کنیم. در پایان شما به طور کامل متوجه خواهید شد که برای این کار چه مراحلی را باید طی کنید؟ به چه مدارکی نیاز دارید؟ چه هزینه هایی باید بپردازید؟

 تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و چنانچه برای شما سوال یا ابهامی وجود داشت، می توانید به صورت تلفنی با کارشناسان ما در هوبا ثبت در میان بگذارید و یا در قسمت نظرات که در پایین همین صفحه قرار دارد سوال خود را بپرسید. کارشناسان هوبا ثبت در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

ثبت برند یا علامت تجاری چه مزیتی دارد؟

تولیدکنندگان و صاحبین کسب و کار، همیشه به دنبال این هستند که برای محصولات و یا بیزینس خود، نام منحصر به فردی انتخاب کنند. با ثبت کردن برند یا همان نام منحصر به فرد، به شناخته شدن محصولات خود در بازار هدف و در ذهن مشتریان کمک می‌کنند. بنابراین همه تولید کنندگان می دانند که در قدم‌های ابتدایی تولید محصول خود، برای اینکه در میان رقبا متمایز شوند به دنبال پیدا کردن و ثبت کردن برند تجاری خود هستند.

مراحل ثبت برند

مراحل ثبت برند

پس از انتخاب نام و علامت تجاری و یا طراحی لوگو برای محصول یا کسب و کار خود باید مراحل ثبت برند و علامت تجاری را طی کنید. در این بخش به طور گام به گام مراحل این کار را برای شما تشریح می کنیم.

مرحله اول) انتخاب نام مورد نظر برای برند خود

تقریبا می‌شود گفت که جذاب ترین مرحله همین بخش انتخاب نام است. اگر شما در حال حاضر با یک نام فعالیت می‌کنید و همچنان می‌خواهید از این نام استفاده کنید؛ مرحله یک برای شما معنایی ندارد. اما اگر می‌خواهید نامی را برای برند خود انتخاب کنید؛ باید دقت داشته باشید که این نام نباید قبلا توسط شرکت دیگری به ثبت رسیده باشد. همچنین این نام باید به گونه ای باشد که مشکلی برای ثبت آن وجود نداشته باشد. برخی از نام ها بنا به دلایلی قابلیت ثبت شدن ندارند.

مرحله دوم) استعلام برند قبل از ثبت

 بعد از اینکه نام مد نظر خود را انتخاب کردید باید به طور دقیق استعلام بگرید و مطمئن شوید که این نام قبلا توسط شخص دیگری و برای کسب و کار و محصول دیگری ثبت شده است یا خیر. چنانچه این مرحله را به دقت انجام ندهید و نامی که شما انتخاب کرده اید قبلا توسط کمپانی و یا شخص دیگری به ثبت رسیده باشد درخواست شما برای ثبت برند رد خواهد شد. بنابراین برای اینکه وقت و هزینه شما تلف نشود این مرحله را به دقت انجام دهید.

مرحله سوم) آماده کردن مدارک لازم برای ثبت برند

پس از اینکه نام برند مد نظر خود را انتخاب کردید و از تکراری نبودن آن مطمئن شدید، مرحله بعدی این است که مدارک لازم را به طور دقیق آماده کنید و سپس برای ثبت کردن برند خود اقدام کنید.

مطلب پیشنهادی: هزینه ثبت علامت تجاری

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

برای ثبت کردن برند بسته به اینکه برند را به صورت شخصی (حقیقی) و یا شرکتی (حقوقی) می خواهید ثبت کنید، مدارک مورد نیاز متفاوت می باشد.

مدارک لازم برای ثبت برند حقیقی

 •     اصل و کپی مدارک هویتی فرد (شناسنامه و کارت ملی)
 •     دریافت گواهی امضا از دفترخانه ثبت اسناد رسمی
 •     ارائه جواز کسب، جواز تاسیس یا ای نماد
 •     در صورت ثبت برند لاتین ارائه کارت بازرگانی

مدارک لازم برای ثبت برند حقوقی

 •     اصل و کپی مدارک هویتی مدیر عامل شرکت (شناسنامه و کارت ملی)
 •     اگر وکیل یا نماینده شرکت، کارهای اداری را انجام می دهد باید مدارک هویتی او نیز ارائه شود.
 •     ارائه آگهی که در هنگام ثبت شرکت در روزنامه ها به چاپ رسانده اید.
 • در صورتی که برند لاتین است باید کارت بازرگانی ارائه شود.

مرحله چهارم) ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی

بعد از تکمیل مدارک به سایت مرکز مالکیت معنوی مراجعه کنید و در آن اکانت کاربری برای خود بسازید و ثبت نام کنید. پس از ثبت نام در این سامانه نیاز به تایید ثبت نام دارید. برای این منظور باید با اطلاعاتی که سایت مرکز مالکیت معنوی به شما می دهد به دفتر خانه اسناد رسمی مراجعه کنید و در نهایت اقدام به اخذ گواهی امضا کنید. بعد از دریافت گواهی امضا اطلاعات مربوط را در سایت بارگذاری کنید و اکانت خود را تایید کنید تا بتوانید مراحل بعدی را انجام دهید.

مرحله پنجم) ثبت اظهارنامه برند

پس از دریافت گواهی امضا، وارد سایت مرکز مالکیت معنوی و قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری شوید. اطلاعات خواسته شده در قسمت ثبت اظهارنامه را تکمیل نمایید. بعد از آن نیاز است تا تصاویر مدارکی را که پیش تر گفتیم، از قبیل مدارک هویتی، جواز فعالیت، کارت بازرگانی و همچنین نمونه علامتی تجاری خود با سایز ۶ × ۶  بارگذاری کنید.

مرحله ششم) پرداخت هزینه اظهارنامه

پس از آنکه مدارک مورد نیاز برای این کار را آماده کردید؛ باید هزینه ثبت اظهارنامه را در سایت پرداخت کنید تا فرآیند رسیدگی به پرونده شما آغاز شود. پس از پرداخت فرمی در اختیار شما گذاشته می‌شود که این فرم حاوی اطلاعات کاربری شماست. اکنون شما باید مجددا به سامانه مالکیت معنوی رفته و نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کنید. این نام کاربری و رمز عبور از حساسیت بالایی برخوردار است. بنابراین وظیفه دارید تا از آن به خوبی مخافظت کنید.

بررسی اظهارنامه در ثبت برند

مرحله هفتم) بررسی اظهارنامه برند

بعد از طی کردن مراحلی که تا اینجا بررسی کردیم به مدت 15 روز کاری باید منتظر بمانید تا کارشناسان مرکز مالکیت معنوی اطلاعات شما را بررسی کنند و در صورتی که اطلاعات شما کامل و بی نقص باشد طی یک پیامک به شما اطلاع داده می شود که ثبت برند شما انجام شده است.

مرحله هشتم) چاپ آگهی در روزنامه رسمی

پس از آنکه اظهارنامه شما بررسی شد و مشکلی برای ثبت برند شما وجود نداشت؛ درخواست شما مبنی بر ثبت برند به روزنامه رسمی کشور ارسال می‌شود. در این مرحله شما باید هزینه روزنامه رسمی را نیز پرداخت کنید. از زمانی که شما هزینه چاپ در روزنامه رسمی را پرداخت می‌کنید؛ حدودا 7 روز طول می‌کشد تا آگهی شما در روزنامه چاپ شود و به آدرس شما ارسال شود.

دلیل چاپ آگهی در روزنامه رسمی آن است که اگر شخصی نسبت به ثبت نام آن برند اعتراض داشته باشد؛ طبق حقوق مدنی فرد اجازه اعتراض به ثبت را داشته باشد. اگر پس از یک ماه از چاپ روزنامه رسمی شخص ثالثی نسبت به این ثبت اعتراضی نداشته باشد؛ شما باید مدارک خود را به اداره ثبت تحویل دهید.

مرحله نهم) مراجعه به اداره مالکیت

همانطور که گفته شد اگر پس از یک ماه از ثبت آگهی شما در روزنامه ثبت، کسی نسبت به این ثبت اعتراضی نداشته باشد؛ اظهارنامه شما توسط کارشناسان تایید می‌شود. این تاییدیه از طریق پیامک به شما اعلام می‌گردد. پس از آنکه پیامک تایید را دریافت کردید؛ باید به همراه اصل و یا کپی برابر اصل مدارک به اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید و پرونده خود را تشکیل دهید.

مرحله دهم) پرداخت حق الثبت برند

پس از آنکه پرونده خود را تشکیل دادید؛ در این مرحله باید به سامانه ثبت برند مراجعه کنید و نسبت به پرداخت حق الثبت برند اقدام کنید. هزینه حق الثبت برند نیز به شرح زیر می‌باشد:

 • این کار برای اشخاص حقیقی 120/000 تومان است. این اشخاص همچنین به ازای هر طبقه اضافه باید مبلغ 10/000 تومان را پرداخت کنند.
 • این کار برای اشخاص حقوقی اما 240/000 تومان است که برای هر طبقه اضافی نیز شامل مبلغ 20/000 تومان می‌شود.

مرحله یازدهم) پرداخت هزینه نوبت دوم روزنامه رسمی

پس از آنکه برند شما ثبت شد؛ شما باید به اطلاع عموم برسانید که برندی با نام فلان تحت مالکیت شما می‌باشد. به همین خاطر باید بار دیگر در روزنامه رسمی آگهی بزنید و هزینه مرحله دوم این کار را نیز پرداخت کنید.

مرحله آخر) تحویل گرفتن گواهی ثبت برند به صورت ده ساله

در مرحله آخر شما پس از انتشار دو آگهی در روزنامه رسمی، باید به همراه یک نسخه از این روزنامه ها، اظهارنامه ثبت برند و عکس برند خود به اداره مالکیت معنوی بروید. در این مرحله گواهی ثبت برند به صورت ده ساله به شما داده می‌شود.

سخن پایانی

گذراندن این مراحل و ثبت برند کار پیچیده و دشواری است. اما شما نیازی نیست که تمامی این مراحل را بروید. کافیست با کارشناسان هوبا ثبت تماس بگیرید و از ما بخواهید که این کار را برای شما انجام دهیم. کارشناسان هوبا ثبت در کمترین زمان ممکن برند شما را ثبت می‌کنند.

هزینه ثبت کردن برند در سال 1401 چقدر است و شامل چه مواردی می شود؟

اگر بخواهید خودتان کارهای ثبت برند را بدون واگذاری به وکیل یا موسسه ثبتی انجام دهید، می بایست 900 هزار تومان پرداخت کنید. این هزینه بابت: ثبت اولیه اظهارنامه در سایت، روزنامه رسمی اول، حق الثبت برند، روزنامه رسمی دوم می باشد.

ثبت برند چقدر زمان می برد؟

کمترین مدت زمانی که می توانید منتظر ثبت باشید حدود 70 روز است. برای بررسی اولیه پرونده شما، 10 تا 30 روز کاری زمان صرف خواهد شد. 30 روز (یک ماه) هم رمان نیاز است که آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی چاپ شود. برای دریافت گواهی برند، به زمان ذکر شده 60 روز کاری دیگر هم اضافه کنید.

آیا ثبت برند مانند ثبت شرکت نیازمند پرداخت مالیات است؟

تنها داشتن یک برند هیچ تعهدی برای مالک آم ایجاد نمیکند و نیاز به پرداخت مالیات ندارد.

مدارک لازم جهت ثبت برند (فارسی - لاتین) چیست؟

یک مجوز که نشان دهد حوزه فعالیت تان چیست؟ مثل جواز کسب، جواز تاسیس یا پروانه فعالیت - مدارک شناسایی متقاضی مثل کارت ملی و شناسنامه - گواهی امضا. اگر دنبال ثبت برند لاتین هستید علاوه بر مدارک فوق، باید کارت بازرگانی یا کارت عضویت در اتاق بازرگانی هم داشته باشید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

5 نظرات

 • حمیرا چراغی

  2 بهمن 1400 - 4:39 ب.ظ

  عالی

 • علی اکبری

  10 اردیبهشت 1401 - 12:47 ق.ظ

  با ثبت برند ما باید هر ساله مالیات پرداخت کنیم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • هوبا ثبت

   10 اردیبهشت 1401 - 12:54 ق.ظ

   خیر ثبت برند شامل مالیات نمی‌شود.

 • ملایی

  10 اردیبهشت 1401 - 12:48 ق.ظ

  خیلی ممنون از سایت خوبتون که مراحل رو انقدر خوب و قدم به قدم توضیح دادن

  • هوبا ثبت

   10 اردیبهشت 1401 - 12:54 ق.ظ

   خوشحالیم که مقاله برای شما مفید بوده🙏

پیام بگذارید