اخذ شناسه ملی

طبق مصوبه هیات وزیران، اخذ شناسه ملی برای اشخاص حقوقی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی، ضروری است و بنابراین اشخاص حقیقی نیازی به اخذ شناسه ملی ندارند. اخذ شناسه ملی به منظور انجام معاملات و ارائه خدمات صورت می گیرد. همچنین اخذ شناسه ملی، قانونی بودن فعالیت شرکت را تایید کرده و موجب اعتماد و اطمینان مشتریان به شرکت و افزایش تمایل آنان به همکاری خواهد شد. چرا که از طریق استعلام شناسه ملی در سامانه شناسه ملی شرکت ها به آدرس https://oldilenc.ssaa.ir می توان به اطلاعات شرکت دست پیدا کرد.

اجازه دهید با جرئیات بیشتر به بررسی اخذ شناسه ملی بپردازیم. شناسه ملی یک کد 11 رقمی و منحصر به فرد برای هر شرکت حقوقی می باشد. شماره ثبت شرکت ممکن است در دو شهر برای دو شرکت ایرانی یکسان باشد ولی در مورد شناسه ملی این امر امکانپذیر نیست. همانطور که ممکن است دو فرد نام پدرشان یکسان باشد ولی شماره ملی آنها منحصر به فرد است. بنابراین از طریق شناسه ملی می توان شرکت های ایرانی را از یکدیگر متمایز کرد.

اخذ شناسه ملی

از طریق اخذ شناسه ملی می توان اطلاعاتی مانند ثبت کننده شخصیت حقوقی، نام شرکت، نوع شرکت، تاریخ تاسیس شرکت، تاریخ ثبت شرکت، شناسه ملی شرکت، شماره ثبت شرکت، واحد ثبت شرکت، کد پستی و محل شرکت را به دست آورد. در صورتی که به اطلاعاتی بیشتر از اطلاعات دریافتی از شناسه ملی در رابطه با شرکت مورد نظر خود نیاز دارید، می توانید از طریق سامانه روزنامه رسمی به جزئیات بیشتر دست یابید.

همان طور که گفتیم اخذ شناسه ملی شرکت ها برای انجام معاملات و ارائه خدمات شرکت هاست اما علاوه بر آن می تواند از هر گونه سوء استفاده و فساد پیشگیری کرده و با آن مقابله کند. همچنین اطلاع از قانونی یا غیر قانونی بودن فعالیت شرکت و دیگر اطلاعات آن که در بخش قبل بیان نمودیم، از دیگر کاربردهای اخذ شناسه ملی می باشد.

نحوه دریافت شناسه ملی

اولین شرط مهم برای اخذ شناسه ملی داشتن شخصیت حقوقی است. یعنی ابتدا باید شرکت حقوقی در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده و سپس اقدامات لازم جهت اخذ شناسه ملی انجام گردد. بنابراین شرکت های حقوقی موظف به اخذ شناسه ملی هستند و باید در زمان مقرر نسبت به دریافت آن اقدام نمایند. به این منظور باید فرم درخواست شناسه ملی را تکمیل کرده و همراه با اسناد و مدارک مورد نیاز برای اخذ شناسه ملی به سازمان مربوطه ارائه داد.

شناسه ملی یک شماره 11 رقمی است که 4 رقم ابتدای آن از سمت چپ کد شهرستان محل ثبت شرکت، 6 رقم بعدی شماره ای منحصر به فرد برای هر شرکت و رقم آخر آن یک رقم کنترل است که توسط 10 رقم دیگر به دست می آید.

نحوه اخذ شناسه ملی

شناسه ملی توسط اداره ثبت اسناد و املاک کشور وابسته به قوه قضاییه صادر می گردد و به صورت آنلاین از طریق سامانه این اداره انجام می شود. سامانه اخذ شناسه ملی آدرس https://irsherkat.ssaa.ir می باشد و با مراحل ثبت شرکت که در مقالات پیشین توضیح دادیم، آغاز شده و پس از پایان ثبت شرکت، اخذ شناسه ملی انجام می شود.

نکته قابل توجه در رابطه با اخذ شناسه ملی این است که پس از انحلال شرکت، شناسه ملی از بین نرفته و همچنان منحصر به شرکت شما بوده و به شرکت دیگری تعلق نخواهد گرفت.

مراحل اخذ شناسه ملی

مراحل اخذ شناسه ملی به این صورت است که باید ابتدا مراحل ثبت شرکت را در سامانه اداره ثبت شرکت ها پشت سر گذاشته و به ثبت شرکت خود بپردازید. پس از پایان ثبت شرکت، طبق اعلام این سامانه باید فرم درخواست شناسه ملی را تکمیل کرده و به همراه مدارک اعلا شده، به سامانه ارائه دهید. در صورت تایید فرم ها و مدارک، کارت شناسه ملی برای شرکت شما صادر شده و از طریق پست به محل شما ارسال می گردد.

شما عزیزان می توانید برای دریافت هر گونه مشاوره جهت اخذ شناسه ملی با کارشناسان هوبا تماس بگیرید. ما با تجربه ای چندین ساله راهنمای شما عزیزان در تمام مراحل اخذ شناسه ملی هستیم.

خدمات آنلاین ثبتی در هوبا و مزایای آن

پرونده‌ها در دسـترس، پیشرفت کار در دیـدرس

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *