ثبت شرکت هلدینگ

شرکت هلدینگ یکی از شرکت های پرطرفدار است و به همین دلیل نیز امروزه ثبت شرکت هلدینگ بسیار رواج پیدا کرده است، چرا که ثبت شرکت هلدینگ از نظر منافع و سوددهی جایگاه خوبی نسبت به سایر شرکت ها دارد. در این مقاله قصد داریم نحوه ثبت شرکت هلدینگ را بررسی کنیم؛ اما اجازه دهید قبل از اینکه به چگونگی ثبت شرکت هلدینگ و مراحل و هزینه های آن بپردازیم، کمی بیشتر با شرکت های هلدینگ آشنا شویم.

شرکت هلدینگ شرکتی سهامی است که بیش از 50 درصد سهام شرکت های مختلف را خریداری کرده و چون دارای بیش ترین میزان سهم آن شرکت هاست می تواند برای آنها تصمیم گیری نموده و عملیات آن ها را کنترل کند، مثلا انتخاب هیات مدیره، اعضای آن و … . شرکت هلدینگ به نام های دیگری از جمله شرکت مادر، شرکت اصلی، شرکت مالک، شرکت کنترل کننده، شرکت دارنده و شرکت صاحب سهام نیز شناخته می شود. شرکت هلدینگ در مسائل حقوقی کاملا مستقل از شرکت هلدینگ است اما از نظر مالی وابسته به شرکت مادر می باشد.

ثبت شرکت هلدینگ

در شرکت هلدینگ فعالیت خاصی انجام نمی شود و این شرکت ها فقط مالک بخشی از سهام و دارایی های شرکت های زیر مجموعه هستند و بر فعالیت ها و عملیات آنها تمرکز دارند. شرکت های هلدینگ در 4 دسته ی زیر تقسیم بندی می شوند:

 1. شرکت هلدینگ که از یک شرکت بزرگ تشکیل شده است.
 2. شرکت هلدینگ محصولی، که همه ی شرکت های زیر مجموعه ی آن تولید محصول انجام می دهند.
 3. شرکت هلدینگ زنجیره تامین، که تمام شرکت های زیر مجموعه ی آن برای یک هدف مشترک فعالیت می کنند اما نوع فعالیت هر یک با دیگری متفاوت است.
 4. شرکت هلدینگ مختلط، که شرکت های زیر مجموعه ی آن فعالیت های مختلفی را انجام می دهند.

اکنون که با شرکت هلدینگ آشنا شدیم، به توضیح شرایط، نحوه، مراحل و هزینه ثبت شرکت هلدینگ خواهیم پرداخت.

شرایط ثبت شرکت هلدینگ

برای ثبت شرکت هلدینگ رعایت شرایط و ضوابط خاصی مورد نیاز است. یکی از مهم ترین شرایط ثبت شرکت هلدینگ داشتن حداقل سرمایه برای ثبت این شرکت می باشد که از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شده است. شرایط حداقل سرمایه برای ثبت شرکت هلدینگ سهامی خاص 50 میلیارد ریال و برای ثبت شرکت هلدینگ سهامی عام 100 میلیارد ریال می باشد.

شرط مهم دیگر برای ثبت شرکت هلدینگ این است که در صورت استفاده از پیشوند “هلدینگ” قبل از نام شرکت، باید مجوز مربوطه را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نمایید ولی در صورتی که از این پیشوند استفاده نکنید، نیازی به اخذ این مجوز نیست.

نحوه ثبت شرکت هلدینگ

همان طور که گفتیم برای ثبت شرکت هلدینگ در صورت استفاده از پیشوند “هلدینگ” باید مجوز دریافت نمایید. به این منظور ابتدا باید به سایت سازمان بورس و اوراق بهادار به آدرس www.seo.ir مراجعه نموده و دو فرم “تقاضای صدور مجوز تاسیس شرکت مادر” و “پرسشنامه مشخصات داوطلب سمت مدیر عاملی یا عضویت در هیات مدیره نهاد مالی” را تکمیل کنید. سپس فرم ها را از طریق همین سامانه برای مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کنید.

در صورت تایید و موافقت اصولی با درخواست شما توسط این سازمان باید مدارک اعلام شده را آماده و ارسال نمایید. در صورت تایید مدارک، سازمان بورس و اوراق بهادار نامه ای با موضوع اجازه ثبت شرکت هلدینگ برای اداره ثبت شرکت ها صادر کرده که باید این نامه را به همراه دیگر مدارک ثبت شرکت هلدینگ و در مهلت تعیین شده به اداره ثبت شرکت ها تحویل دهید. در صورت تایید مدارک توسط اداره ثبت شرکت ها نیز مجوز فعالیت شرکت توسط این اداره صادر می شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت هلدینگ در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به شرح زیر می باشد:

 • مدارک شناسایی اعضای هیات مدیره
 • گواهی عدم سوءپیشینه کیفری برای نماینده، اعضای هیات مدیره و بازرسین
 • نامه نمایندگی از شعبه مادر
 • آگهی تاسیس شرکت مادر

مراحل ثبت شرکت هلدینگ

در بخش قبل با نحوه ثبت شرکت هلدینگ و مراحل آن آشنا شدیم. در این بخش نیز خلاصه ای از این مراحل را مطالعه می کنید:

 1. مراجعه به سامانه www.seo.ir
 2. تکمیل فرم “تقاضای صدور مجوز تاسیس شرکت مادر”
 3. تکمیل فرم “پرسشنامه مشخصات داوطلب سمت مدیر عاملی یا عضویت در هیات مدیره نهاد مالی”
 4. ارسال فرم ها برای بخش مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار
 5. بررسی فرم ها توسط مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار
 6. دریافت موافقت اصولی با ثبت شرکت هلدینگ
 7. تکمیل و ارسال مدارک اعلام شده در مهلت مقرر
 8. بررسی مدارک و صدور نامه مجوز ثبت شرکت هلدینگ
 9. ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها و ارائه ی نامه و مدارک در مهلت مقرر
 10. صدور مجوز فعالیت شرکت در صورت تایید مدارک

هزینه ثبت شرکت هلدینگ

برای بررسی هزینه ثبت شرکت هلدینگ می توانید از سامانه هوشمند هوبا استفاده نموده و قیمت دقیق آن را در سریع ترین زمان ممکن برآورد نمایید. به این منظور به بخش خدمات سایت هوبا مراجعه نموده و با انتخاب گزینه های مورد نظر، هزینه نهایی ثبت شرکت هلدینگ در هوبا را مشاهده کنید.

هوبا

استعلام آنلاین قیمت قطعی و نهایی پیش از سفارش کار

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *