هوبا ثبتهوبا ثبتهوبا ثبت
۰۲۱-۸۸۷۰۴۹۰۰
خیابان شهید بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی کوچه میرزا حسنی، پلاک ۹ ، طبقه ۴ ، واحد ۱۲

گواهی ارزش افزوده چیست و چگونه باید دریافت کرد؟

 • خانه
 • مقالات
 • گواهی ارزش افزوده چیست و چگونه باید دریافت کرد؟
گواهی ارزش افزوده

یکی از قوانینی که در بیش از 130 کشور دنیا وجود دارد، قانون مالیات بر ارزش افزوده است. پیش از توضیح درباره گواهی ارزش افزوده، بهتر است کمی شما را با قانون مالیات بر ارزش افزوده آشنا کنیم. تمامی تولید کنندگانی که ثبت شرکت خود را انجام داده‌اند، مبلغی را به عنوان مالیات ارزش افزوده برای محصولات خود در نظر می‌گیرند. این مبلغ توسط مصرف کنندگان پرداخت می‌شود و سپس تولید کنندگان آن را به حساب دولت واریز می‌کنند.

پس می‌توان نتیجه گرفت که این گواهی برای شرکت هایی است که قصد تولید و فروش محصول خاصی را دارند. در ادامه مقاله شما را با گواهی ارزش افزوده و نحوه دریافت آن آشنا خواهیم کرد.

گواهی ارزش افزوده چیست؟

تمامی محصولاتی که شما از فروشگاه های حضوری و یا آنلاین خریداری می‌کنید، شامل این مالیات می‌شوند. در نظر داشته باشید که تنها شرکت هایی که گواهینامه ارزش افزوده را دریافت کرده باشند می‌توانند اینم مبلغ را از خریدار دریافت کنند. برای دریافت گواهی ارزش افزوده شما باید یک سری مراحل اداری را طی کنید و پرونده مالیاتی خود را در سازمان مالیات کشور تکمیل کرده باشید.

گواهینامه ارزش افزوده را می‌توان به عنوان یکی از ارکان اصلی نظام مالیاتی نام برد. در صورتی که یک شرکت بدون دریافت این گواهی از مردم مالیات دریافت کند، از طرف اداره مالیات جریمه خواهد شد. این گواهی با نام گواهینامه ارزش افزوده نیز شناخته می‌شود. پس اگر شما در حال تولید محصول خاصی هستید، پیشنهاد می‌شود که نسبت به دریافت این گواهینامه اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه ارزش افزوده

مدت زمان اعتبار گواهی ارزش افزوده چقدر است؟

گواهی ارزش افزوده با توجه به صلاحدید اداره مالیات می‌تواند برای مدت 6 ماه یا 1 سال اعتبار داشته باشد. شما همیشه باید به اعتبار گواهینامه ارزش افزوده دقت کنید و در صورت اتمام اعتبار، نسبت به دریافت آن اقدام کنید. اگر شما به عنوان خریدار قرار است محصولی را خریداری کنید، بهتر است قبل از پرداخت مبلغ، از فروشنده گواهینامه ارزش افزوده را درخواست کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه ارزش افزوده

ثبت نام و دریافت گواهی ارزش افزوده در دو مرحله انجام می‌شود. مدارک مورد نیاز در هر مرحله به شرح زیر می‌باشد:

مدارک مرحله اول:

 • کد اقتصادی (اگر کد اقتصادی دریافت نکرده‌اید، پیشنهاد می‌شود تا مقاله مربوط به هزینه دریافت کد اقتصادی را مطالعه کنید.)
 • کپی شناسنامه و کارت ملی تمام اعضای شرکت.
 • اصل وکالت نامه.
 • ارائه آدرس دقیق و کامل از محل سکونت پیمانکار.
 • ارائه گزارشی از آخرین تغییرات شرکت (اگر درباره ثبت تغییرات شرکت اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد می‌شود مقاله هزینه ثبت تغییرات شرکت را مطالعه کنید.)
 • ارائه شماره تلفن همراه و ثابت مدیرعامل و پیمانکار شرکت.
 • ارائه کد پستی پیمانکاری.
 • گواهی صلاحیت.

نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده

مدارک مورد نیاز برای مرحله دوم:

 • نام بانکی که شرکت در آن حساب دارد.
 • نام شعبه و شماره حساب شرکت در بانک.
 • مدارک شناسایی آخرین اعضای اضافه شده به شرکت.
 • ارائه لیستی از آخرین تغییرات شرکت.
 • شماره تماس هیئت مدیره شرکت.

نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده

دریافت گواهینامه ارزش افزوده کار بسیار راحتی است. چنانچه درباره دریافت این گواهی اطلاعات کافی ندارید، می‌توانید طبق مراحل زیر عمل کنید.

 1. در مرحله اول شما باید در سامانه مالیات ثبت نام خود را انجام دهید. پس از تکمیل ثبت نام برای شماره ثبت شده در سامانه یک نام کاربری و رمز عبور ارسال خواهد شد. برای ورود در سامانه شما هر بار نیاز به این نام کاربردی و رمز عبور خواهید داشت. بهتر است این کد را در جایی یادداشت کنید تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید.
 2. در مرحله دوم شما باید مدارک مالیاتی خود را تحویل دهید. با این کار پرونده شما برای دریافت گواهی ارزش افزوده تکمیل می‌شود.
 3. پس از تکمیل پرونده، اکنون شما می‌توانید درخواست خود را مبنی بر دریافت گواهینامه ارزش افزوده ثبت کنید.

چند نکته مهم

رعایت برخی نکات در این زمینه اهمیت بسیار زیادی دارد. از مهمترین نکات در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که دارای چند شرکت هستند، باید برای هر شرکت به صورت جداگانه این گواهینامه را دریافت کنند.
 • کسانی که برای کسب و کار خود نیاز به دریافت مالیات بر ارزش افزوده هستند، پس از دریافت گواهی ارزش افزوده باید صورتحساب های خود را برای مدت زمان 10 سال نگهداری کنند.
 • دریافت این گواهی ممکن است کمی زمانبر باشد. همچنین در نظر داشته باشید که در هر یک از مراحل ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید که این فرآیند طولانی تر شود. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که در این زمینه صبور باشید.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت هوبا ثبت، سعی بر این شد تا به صورت کامل درباره گواهی ارزش افزوده به شما توضیح دهیم. اگر در حال تولید محصول خاصی هستید، پیشنهاد می‌شود که حتما نسبت به دریافت این گواهی اقدام کنید تا با جریمه های اداره مالیات مواجه نشوید.

سوالات متداول

گواهی ارزش افزوده چه مدت اعتبار دارد؟

این گواهی به صورت 6 ماهه و یا 1 ساله صادر می‌شود و پس از این زمان شما باید آن را تمدید کنید.

جریمه عدم دریافت گواهینامه ارزش افزوده چیست؟

در صورتی که شرکتی بدون دریافت گواهی ارزش افزوده از مردم مالیات دریافت کند، توسط اداره مالیات با جریمه های مالی مواجه خواهد شد.

به این نوشته امتیاز دهید

پیام بگذارید