هوبا ثبتهوبا ثبتهوبا ثبت
۰۲۱-۸۸۷۰۴۹۰۰
خیابان شهید بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی کوچه میرزا حسنی، پلاک ۹ ، طبقه ۴ ، واحد ۱۲

گرفتن کارت بازرگانی بدون دیپلم در سال 1401 + مراحل – هوبا ثبت

  • خانه
  • مقالات
  • گرفتن کارت بازرگانی بدون دیپلم در سال 1401 + مراحل – هوبا ثبت
گرفتن کارت بازرگانی بدون دیپلم

سوالی که به کرات از ما پرسیده می شود این است که آیا گرفتن کارت بازرگانی بدون دیپلم امکان پذیر است یا خیر؟ علت این پرسش های فراوان این است که دریافت کارت بازرگانی شرایط خاصی دارد که یکی از این شرایط داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم است.

بسیاری از تجار که از قدیم و الایام و یا اینکه به صورت خانوادگی در کار تجارت بوده اند. این افراد ممکن است تحصیلات آکادمیک نداشته باشندT اما به طور تجربی در امور اقتصادی و بازرگانی بسیار متبحر باشند. در حال حاضر شرایطی به وجود آمده است که افراد برای گرفتن کارت بازرگانی بدون دیپلم می توانند اقدام کنند. ما در ادامه این مقاله شرایط لازم برای گرفتن کارت بازرگانی بدون دیپلم را برای شما شرح داده ایم.

مطلب پیشنهادی : هزینه دریافت کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی بدون دیپلم

کارت بازرگانی چیست؟

ابتدا تعریفی از کارت بازرگانی ارائه می دهیم. کارت بازرگانی به اشخاص حقیقی، حقوقی و به افراد واجد شرایط اجازه داده می شود تا بتوانند در سطح بین المللی صادرات و واردات انجام دهند. کارت بازرگانی برای اولین بار به مدت یک سال صادر می شود. همچنین در دفعات بعدی با ارائه مدارک لازم برای مدت یک تا پنج سال تمدید می شود.

انواع کارت بازرگانی

کارت تجاری: این نوع کارت بازرگانی کامل ترین نوع کارت است. با گرفتن این نوع کارت اشخاص این امکان را پیدا می کنند تمام فعالیت های اقتصادی واردات و صادرات را انجام دهند. همچنین انجام فعالیت های دیگری مثل سفارش، ترخیص کالا از مناطق آزاد، صادرات کالاهای مجاز و حق العمل های کاری در گمرک با داشتن این نوع کارت امکان پذیر است.

  • خدماتی: کارت خدماتی برای اشخاصی مناسب است که قصد دارند اقدام به تجارت یک محصول کنند. اعتبار این کارت فقط برای یک محصول مشخص است و برای سایر کالاها نمی شود از آن استفاده کرد
  • موردی: در بعضی از مواقع شخص تمایل به تجارت بلند مدت ندارد و فقط به صورت موردی و برای کالایی خاص قصد واردات و یا صادرات دارد. در این شرایط می تواند این نوع کارت را دریافت کند.
  • تولید و صنعت: این نوع کارت برای کارخانه دارها که قصد واردات مواد اولیه دارند و یا خودشان تولید کننده مواد اولیه هستند و قصد صادرات آن را دارند امکان پذیر است.

شرایط پر دردسر برای دریافت کارت بازرگانی

طبق آیین نامه ای که دولت به اتاق بازرگانی ارائه داده است، در بند 2 ماده 10 آیین نامه واردات و صادرات، اعطای کارت بازرگانی منوط به داشتن مدرک تحصیلی دیپلم است. این شرط برای بسیاری از بازرگانان دردسر ایجاد کرده است. این شرایط برای بسیاری از بازرگانان به دلیل اینکه مدرک تحصیلی دیپلم ندارند دردسر ایجاد کرده است.

علاوه بر این مورد چند مورد از این آیین نامه باعث به وجود آمدن مشکل برای تجار شده است. یکی دیگر از شرایط اخذ کارت بازرگانی را نداشتن چک برگشتی برشمرده اند. با توجه به شرایط اقتصادی امکان برگشت خوردن چک هر تاجری وجود دارد و این اصلا منصفانه نیست که به خاطر یک چک برگشتی آن فرد را از ادامه فعالیت های بازرگانی محروم کنیم.

این موارد و همچنین اینکه هر دو سال یکبار برای تمدید کارت بازرگانی باید تمام این مدارک ارائه شود یکی از مشکلاتی است که تاجران زیادی به آن اعتراض دارند و عدم توجه به رفع این مشکلات ممکن است باعث خروج سرمایه این افراد از چرخه اقتصادی شود.

گرفتن کارت بازرگانی بدون مدرک تحصیلی

گرفتن کارت بازرگانی بدون دیپلم

به دلیل مشکلات به وجود آمده برای بسیاری از تجار که مدرک تحصیلی دیپلم نداشتند، تدابیری اندیشیده شد. این افراد می توانند برای گرفتن کارت بازرگانی بدون دیپلم اقدام کنند. اگر فردی دارای پروانه بهره برداری کشاورزی، خدمات فناوری و فنی مهندسی، صنعتی،  معدنی، اطلاعات و ارتباطات باشد و دو سال از دریافت این پروانه گذشته باشد، می تواند با ارائه همین مجوز ها نسبت به گرفتن کارت بازرگانی بدون دیپلم اقدام کند.

کارشناسان هوبا ثبت به شما کمک می کنند تا تمام مراحل گرفتن کارت بازرگانی بدون دیپلم را به راحتی طی کنید.

4.7/5 - (28 امتیاز)

پیام بگذارید