هوبا ثبتهوبا ثبتهوبا ثبت
۰۲۱-۸۸۷۰۴۹۰۰
خیابان شهید بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی کوچه میرزا حسنی، پلاک ۹ ، طبقه ۴ ، واحد ۱۲

کد فراگیر اتباع خارجی چیست و مراحل دریافت آن کدام است؟

 • خانه
 • مقالات
 • کد فراگیر اتباع خارجی چیست و مراحل دریافت آن کدام است؟
کد فراگیر اتباع خارجی

شرکت در حقیقت از تعدادی افراد حقوقی و حقیقی تشکیل می‌شود که برای پیش بردن اهداف خود با یکدیگر همکاری می‌کنند. بسیاری از مواقع پیش می‌آید که شخصی در خارج از کشور شرکت خود را ثبت می‌کند و برای توسعه کسب و کار خود می‌خواهد در داخل ایران نمایندگی شرکت خود را دایر کند. در چنین مواقعی شخص باید نسبت به دریافت کد فراگیر اتباع خارجی اقدام کند.

کد فراگیر اتباع خارجی چیست؟

تمام افراد حقیقی و حقوقی خارجی که در ایران هستند، می‌توانند نسبت به دریافت کد فراگیر اتباع خارجی اقدام کنند. کد فراگیر اتباع خارجی در حقیقت مانند کد ملی است که از آن برای انجام برخی از امور استفاده می‌شود. در ادامه به شما درباره مواردی که نیاز به دریافت این کد دارد را به شما می‌گوییم.

کد فراگیر اتباع خارجی در چه مواردی استفاده می‌شود؟

کد فراگیر اتباع خارجی در موارد بسیار زیادی استفاده می‌شود که مهمترین آنها به شرح زیر می‌باشد:

 • هنگامی که یک شخص خارجی بخواهد در ایران اقدام به دریافت کد اقتصادی، دریافت پلمپ دفاتر، افتتاح حساب بانکی، ثبت برند و ثبت شرکت کند باید این کد را داشته باشد.
 • برای ثبت نمایندگی شرکت و یا جوینت ونچر، داشتن کد فراگیر اتباع خارجی واجب است.

موارد استفاده کد فراگیر

 • اگر شخص خارجی برای کار بخواهد وارد یک شرکت ثبت شده در ایران شود نیز به این کد نیاز دارد.
 • برای ثبت نام در امور مالیاتی نیز به کد فراگیر اتباع نیاز است.
 • اخذ اقامت و دریافت ویزای کاری نیز یکی دیگر از مواردی است که به این کد نیاز است.
 • همچنین باید بدانید که اگر یک فرد خارجی بخواهد کالای مجاز بازرگانی را وارد کشور کند، باید این کد را دریافت کرده باشد.

پیشنهاد مطالعه: هزینه دریافت کد اقتصادی

مراحل دریافت کد فراگیر به صورت قدم به قدم

ممکن است برخی از افراد قصد دریافت این کد را داشته باشند؛ اما از مراحل انجام این کار اطلاعی نداشته باشند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید نیازی نیست که بابت این موضوع نگران باشید. در ادامه ما به صورت قدم به قدم درباره مراحل دریافت کد فراگیر اتباع خارجی به شما می‌گوییم.

 1. در اولین قدم شما باید وارد وب سایت tax.gov.com شوید.
 2. زمانی که وارد وب سایت شدید، از قسمت پایین سمت راست روی گزینه سایر خدمات الکترونیکی و سپس دریافت کد فراگیر اتباع خارجی بزنید.
 3. اگر پیش از این برای دریافت این کد اقدام نکرده باشید، باید فرم مربوط به آن را تکمیل و در سامانه بارگذاری کنید. پس از تکمیل این فرم، یک کد رهگیری به شما داده می‌شود که باید ظرف 7 روز کاری با استفاده از آن نسبت به دریافت کد فراگیر اتباع خارجی اقدام کنید.

عده زیادی از افراد هستند که تصور می‌کنند کدی که در مرحله اول دریافت کرده‌اند همان کد فراگیر است. در صورتی که این کد پیگیری شما می‌باشد و باید با استفاده از آن کد فراگیر خود را دریافت کنید.

پیشنهاد مطالعه: هزینه دریافت کارت بازرگانی

مراحل دریافت کد فراگیر

چند نکته مهم

در دریافت این کد فراگیر یک سری نکات را باید رعایت کنید. این نکات به شرح زیر می‌باشند:

 • اولین نکته این است که کد فراگیر هر شخص با دیگری متفاوت است. یعنی هر یک از اتباع باید به صورت جداگانه برای دریافت این کد اقدام کنند.
 • نکته دوم این است که اگر در مراحل دریافت این کد یکی از اطلاعات خود را اشتباه وارد کنید، اصلاح آن کار بسیار پیچیده ای خواهد بود. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که حتما در پر کردن اطلاعات نهایت دقت را داشته باشید تا به مشکل نخورید.
 • اطلاعاتی که در فرم ثبت نام وارد می‌کنید باید با اطلاعات پاسپورت شما مطابقت داشته باشد.
 • اتباع خارجی که دارای کارت آمایش هستند، نیازی به دریافت این کد ندارند. زیرا بارکد کارت آمایش حکم همان کد فراگیر اتباع خارجی را دارد.
 • اگر قصد انجام مبادلات خارجی و یا فصلی را دارید، باید در صورتحساب کد فراگیر خود را وارد کنید.
 • برای پرداخت مالیات باید کد فراگیر خود را در سازمان مالیاتی کشور ثبت کنید.

برای دریافت کد فراگیر اتباع خارجی چه مدارکی لازم است؟

اشخاص حقوقی باید کپی آگهی تاسیس شرکت خود را ارائه کنند. همچنین باید بدانید که این آگهی باید شامل شماره تلفن، آدرس و کد پستی شرکت خارجی، شماره ثبت شرکت، نام شرکت و تاریخ ثبت شرکت باشد. افراد حقیقی اما برای دریافت این کد باید عکس سه در چهار خود را همراه با کپی پاسپورت ارائه کنند.

سخن پایانی

در این مقاله تمام سعی خود را کردیم که درباره کد فراگیر اتباع خارجی و نحوه دریافت آن به صورت کامل و به زبان ساده توضیح دهیم. اگر همچنان در این زمینه سوالی دارید، می‌توانید از کارشناسان هوبا ثبت در این زمینه مشورت بگیرید.

به این نوشته امتیاز دهید

پیام بگذارید