هوبا ثبتهوبا ثبتهوبا ثبت
۰۲۱-۸۸۷۰۴۹۰۰
خیابان شهید بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی کوچه میرزا حسنی، پلاک ۹ ، طبقه ۴ ، واحد ۱۲

آشنایی با نحوه ثبت صورتجلسه تغییرات و انواع آن

 • خانه
 • مقالات
 • آشنایی با نحوه ثبت صورتجلسه تغییرات و انواع آن
ثبت صورتجلسه تغییرات

پس از آنکه شما شرکت خود را در سازمان ثبت شرکت ها ثبت کردید؛ باید هرگونه تغییری که در شرکت ایجاد می‌شود را نیز ثبت کنید. برای اینکار شما باید مراحل اداری خاصی را طی کنید که یکی از مهمترین آنها ثبت صورتجلسه تغییرات است. برخی از افراد هستند که در مورد این کار اطلاعات زیادی ندارند. اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید؛ ما در این مقاله به شما به صورت کامل درباره نحوه ثبت صورتجلسه تغییرات خواهیم گفت.

ما همچنین در مقاله دیگری به صورت کامل درباره هزینه ثبت تغییرات شرکت توضیح داده‌ایم. اگر در مورد هزینه ثبت تغییرات شرکت نیز اطلاعات زیادی ندارید؛ می‌توانید درباره آن در صفحه مربوطه مطالعه فرمایید.

ثبت صورتجلسه تغییرات به چه معناست؟

همانطور که در ادامه مقاله گفته شد؛ پس از ثبت شرکت تمامی تغییراتی که در شرکت به وجود می‌آید؛ باید به اطلاع اداره ثبت شرکت ها برسد. برای این کار شما باید در ابتدا یک صورتجلسه تغییرات شرکت تنظیم کنید. پیش از آنکه به شما درباره نحوه ثبت صورتجلسه تغییرات بگوییم؛ بهتر است شما را با انواع آن آشنا کنیم.

انواع صورتجلسه تغییرات

به صورت کلی ما 3 نوع صورتجلیه تغییرات داریم که به شرح زیر می‌باشند:

 • در نوع اول شما تغییرات شرکت را از طریق ثبت صورتجلسه هیئت مدیره به ثبت می‌رسانید.
 • نوع دوم انجام این کار از طریق صورتجلسه مجمع عمومی عادی است.
 • و نوع سوم هم ثبت تغییرات شرکت از طریق صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده است.

مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات

مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات

برای ثبت صورتجلسه تغییرات شما باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

مرحله اول

در ابتدا تمام اعضای هیئت مدیره و سهامداران با تشکیل مجمع عمومی و فوق العاده، درباره تغییرات شرکت تصمیم می‌گیرند. این تغییرات می‌تواند شامل مواردی مانند تغییر آدرس شرکت، تغییر حوزه فعالیت شرکت، انتقال سهام، انحلال شرکت، اضافه شدن و یا کم شدن شریک و غیره باشد. تصمیم درباره این تغییرات باید توسط تمام اعضای هیئت مدیره و سهامداران انجام شود. همچنین تمام آنها باید زیر صورتجلسه تشکیل شده را امضا کنند.

این نکته را نیز باید به شما بگوییم که در صورتی که تمامی سهامداران شرکت حضور نداشته باشند؛ ثبت صورتجلسه تغییرات به وسیله آگهی دعوت انجام می‌شود. ناگفته نماند که این روش دارای شرایط و قوانین خاصی است.

مرحله دوم

در این مرحله شما باید تمام اطلاعات شرکت مانند شماره ثبت، نوع شرکت و شناسه ملی شرکت را وارد کنید. همچنین در ادامه باید نوع صورتجلسه تغییرات شرکت را نیز ذکر کنید.

مرحله سوم

در این مرحله از تنظیم صورتجلسه تغییرات، باید تصمیماتی که باعث ایجاد تغییرات در شرکت شما می‌شوند را وارد کنید. شما می‌تواند چند تصمیم را در این مرحله وارد کنید و از این نظر مشکلی وجود ندارد.

مرحله چهارم

در مرحله چهارم و پس از انجام مراحل بالا، شما باید اطلاعات تمام افرادی که در جلسه حضور دارند را وارد کنیدو همچنین باید سمت هر یک از افراد را نیز ذکر کنید.

مرحله پنجم

در مرحله آخر شما باید صورتجلسه شرکت خود را تدوین کنید و پس از تایید نهایی، اصل آن را که شامل امضای تمام اعضای هیئت مدیره و سهامداران است را به اداره ثبت شرکت ها بفرستید.

پس از انجام تمام این اقدامات و دریافت شماره پیگیری، تمام مدارک خود را به اداره ثبت شرکتها ارسال می‌کنید و منتظر تایید کارشناس می‌مانید. این فرآیند حدودا 10 روز زمان می‌برد و پس از 10 روز کارشناس در صورت عدم وجود مشکل، درخواست شما را تایید می‌کند. پس از تایید درخواست، آگهی ثبت صورتجلسه تغییرات برای شما ارسال می‌شود.

مدارک مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات

برای ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت چه مدارکی لازم است؟

 • شما باید اسامی افرادی که حق امضا دارند را مشخص کنید.
 • ارائه رونوشت از آخرین آگهی تغییرات الزامی است.
 • مشخص کردن میزان سرمایه الزامیست.
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره، سهامدارن و اعضای جدید.
 • کپی کارت پایان خدمت اعضا که باید به صورت کپی برابر اصل باشد.
 • ارائه آدرس و کد پستی شرکت.
 • سمت هر یک از اعضای شرکت نیز لازم است.

هزینه ثبت تغییرات شرکت

با توجه به تعداد صورتجلسه و کمیسیون شرکت ثبتی مورد نظر شما این هزینه متفاوت است. شما همچنین باید یک هزینه جدا برای روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار پرداخت کنید. به زبان ساده باید بگوییم که اگر شما این کار را خودتان انجام دهید چیزی حدود 200 هزار تومان برای شما هزینه خواهد داشت و اگر از خدمات شرکت های ثبت در این زمینه استفاده کنید؛ هزینه ثبت تغییرات شرکت برای شما 400 تا 600 هزار تومان خواهد بود.

سخن پایانی

ما در این مقاله تمام نکاتی که شما درباره ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت باید می‌دانستید را ذکر کردیم. اگر همچنان در این مورد سوالی دارید؛ می‌توانید از طریق تماس تلفنی با کارشناسان هوبا ثبت مشکل خود را برطرف کنید. همچنین باید بدانید که در صورت تمایل می‌توانید این کار را به هوباثبت واگذار کنید تا ما برای شما در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را بگیریم.

به این نوشته امتیاز دهید

پیام بگذارید