هوبا ثبتهوبا ثبتهوبا ثبت
۰۲۱-۸۸۷۰۴۹۰۰
خیابان شهید بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی کوچه میرزا حسنی، پلاک ۹ ، طبقه ۴ ، واحد ۱۲

شکایت از برند

شکایت از برند

اگر یک برند و نام تجاری برای خود ثبت کرده باشید و شخص دیگری مشابه با علامت یا نام برند شما، اقدام به ثبت علامت کند، به شکلی که باعث گمراهی مصرف کنندگان در انتخاب کالا و خدمات باشد، می‌توانید اقدام به شکایت از برند کنید. این حق برای شما بوجود آمده که می‌توانید علیه شخص شکایت کرده و اقدام قضایی انجام دهید.

جهت انجام شکایت از برند می‌توانید شکواییه تنظیم کنید و با مراجعه به دادسرای مربوط به جرم نقض حقوق علائم تجاری، اقدام به شکایت کنید. شکایت از برند راهی است جهت جلوگیری از استفاده غیر مجاز از نام تجاری، تا بتوان نسبت به توقف فعالیت‌ها و توقیف کالاهای تقلبی، اقدام نمود. در این نوشته از هوبا ثبت ، پلتفرم آنلاین ثبت برند ، شرکت و علائم تجاری، با ما همراه باشید تا شما را در زمینه شکایت از برند راهنمایی کنیم و مجازات این تخلف را برای شما بیان کنیم.

کپی برند تجاری به چه معناست؟ 

کپی کردن برند یا علامت تجاری به معنا آن است که شخص ثالثی، به غیر از مالک اصلی برند، با به کار گرفتن علامت مورد نظر روی سایت یا بر روی محصول یا فضای مجازی و مواردی از این قبیل، حق و حقوق مالک اصلی برند را پایمال کند.

انواع شکایت از برند

شکایت از کپی علامت تجاری

همونطور که اشاره شد، می‌توان هم از نظر کیفری و هم از نظر حقوقی، اقدام به شکایت علیه ثبت برند تکراری کرد. تمامی افراد می‌توانند اقدام به این کار کنند؛ اما اکثراً به دلیل آگاه نبودن در خصوص تمامی قوانین و مقررات این حوزه، این کار را بر عهده وکیل قرار می‌دهند. در ادامه ما یک توصیه وکیل مجرب در این خصوص را برای شما بیان کرده‌ایم. 

وکیل شکایت از برند می‌گوید: همه افراد اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی حق استفاده از آن علامت تجاری ثبت شده را ندارند و چنانچه فردی به انجام این عمل اقدام کنند، موجب طرح شکایت نامه کپی علامت تجاری بر علیه خویش می‌شود.

همچنین لازم به ذکر است اگر به شکلی به شخصی نسبت به حقوق و منافع آن برند ضرری وارد شود یا موجب سوء استفاده شود، مطابق با قوانین وضع شده، مجازات در نظر گرفته می‌شود و شکایت سوء استفاده از برند یا علامت تجاری را در پی خواهد داشت. همچنین ممکن است منجر به ایجاد خسارات مالی شود.

مطالعه بیشتر: پیشنهاد می‌شود مقاله هزینه ثبت تغییرات شرکت را مطالعه فرمایید. 

انواع شکایت از برند

شکایت از برند دارای دو جنبه حقوقی و کیفری است. منظور از این دو جنبه عبارت است از:

شکایت کیفری: این نوع شکایت را می‌توان از طریق دادسراها پیگیری کرد. لازم به ذکر است با توجه به ماده 6 قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات، نقض حقوق علامت تجاری (برند) جرم محسوب می‌شود و پیگرد قانونی دارد.

شکایت حقوقی: شما علاوه بر شکایت کیفری، می‌توانید نسبت به مطالبه خسارت از طریق تنظیم و نگارش دادخواست اقدام کنید.

مجازات سوء استفاده از برند

مجازات سوء استفاده از برند

مطابق با قانون قبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری در ماده 61، مجازات سوء استفاده از برند، به شرح زیر است:

ماده 61: هر شخصی که با علم و عمد مرتکب عملی شود که طبق مواد (۱۵)، (۲۸) و (۴۰) نقض حقوق به شمار آید یا طبق ماده (۴۷) عمل غیرقانونی تلقی شود، مجرم شناخته می‌شود. باید علاوه بر جبران خسارت به پرداخت، جزای نقدی از ده ‌میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال یا حبس تعزیری (از نود و یک روز تا شش ماه) یا هر دوی آن‌ محکوم می‌شود.

حال علاوه بر توضیحات فوق، مطابق با بند ب ماده 40 این قانون داریم: مالک برند می‌تواند علیه فردی که بدون موافقت و اجازه وی از علامت تجاری استفاده کرده باشد یا فردی که مرتکب کاری شده باشد که عادتاً منجر به تجاوز به حقوق ناشی از ثبت برند گردد، در دادگاه اقامه دعوی علامت تجاری نماید. منظور از حقوق یاد شده یعنی تشابه برندی و استفاده از آن در کالا و خدمات است.

جمع بندی

همانطور که پیش‌تر گفتیم، ثبت برند و علائم تجاری مشابه با برندهای موجود، که باعث گمراهی مشتریان می‌شود، جرم است. در این صورت با مراجعه به دادسرای مربوط به تنظیم شکایت نامه، می‌توانید اقدام به ثبت شکایت از برند کنید. ما در این نوشته از هوبا ثبت سعی داشتیم به بررسی جرایم مربوط به شکایت از برند پرداخته و آن را به طور مفصل برای شما بیان کنیم.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر هرگونه سوال و مشکلی در خصوص ثبت برند، ثبت شرکت ، ثبت علامت تجاری و غیره، را داشتید، می‌توانید از طریق پلتفرم آنلاین هوبا ثبت، با مشاورین را در تماس باشید.

سوالات متداول

مدت اعتبار علائم تجاری چقدر است؟

مدت زمان اعتبار برند در ایران 10 سال است و در صورت نیاز به تمدید، شخص باید در سال پایانی اقدام به تمدید آن کند. همچنین اگر تا 3 سال مورد استفاده قرار نگیرد؛ برند یا علامت تجاری ابطال می‌شود.

شکایت از برند در چه دادگاه‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

رسیدگی به شکایت از برند در دادگاه‌های عمومی تهران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به این نوشته امتیاز دهید

پیام بگذارید