هوبا ثبتهوبا ثبتهوبا ثبت
۰۲۱-۸۸۷۰۴۹۰۰
خیابان شهید بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی کوچه میرزا حسنی، پلاک ۹ ، طبقه ۴ ، واحد ۱۲

ثبت شرکت سهامی خاص + مراحل و هزینه ها ✅ – هوبا ثبت

 • خانه
 • مقالات
 • ثبت شرکت سهامی خاص + مراحل و هزینه ها ✅ – هوبا ثبت
ثبت شرکت سهامی خاص

به شرکت‌هایی که هر فرد با توجه به میزان سرمایه‌ای که در شرکت دارد، دارای مسئولیت است؛ شرکت سهامی خاص می‌گویند. شاید در نگاه اول ثبت شرکت سهامی خاص، کار دشواری به نظر نرسد ولی در این زمینه قوانینی وجود دارد که کار را برای شما سخت می‌کند. در این مقاله از هوبا ثبت با ما همراه باشید تا شرایط و مقررات این کار را باهم بررسی کنیم.

شرکت سهامی خاص چیست؟

این شرکت ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص. در شرکت سهامی خاص، موسسین یک شرکت، تنها سرمایه گذاران آن می‌باشند. همین موضوع باعث می‌شود ثبت کردن شرکت سهامی خاص نسبت به سهامی خاص پروسه کوتاه تری را طی کند. 

برای ثبت کردن شرکت سهامی خاص حداقل تعداد اعضای سهامدار آن باید ۳ نفر باشد و میزان سرمایه ای که برای به ثبت رساندن شرکت سهامی خاص نیاز است مبلغ یک میلیون ریال است. برای نام گذاری این شرکت ها باید حتما قبل یا بعد از اسم شرکت، عنوان سهامی خاص ذکر شود. در این شرکت‌ها بازرسان آن باید حداقل ۲ نفر باشند و هیچ نسبت فامیلی بین سهامداران و بازرسان وجود نداشته باشد.

 بعد از ثبت شرکت سهامی خاص، میزان سهام آن در بورس عرضه نمی‌شود ولی توسط مردم قابل داد وستد است. بعد از این کار، هر یک از سهامداران با توجه به سرمایه خودشان، نسبت به بدهی شرکت مسئولیت دارند. طبق قوانینی که برای به ثبت رساندن شرکت سهامی خاص وجود دارد، میران ۳۵ درصد از سرمایه شرکت باید در یکی از بانک‌ها بلوکه شود که بعد از چاپ آگهی، قابل برداشت است.

ما همچنین در مقاله ای دیگر درباره هزینه انحلال شرکت سهامی خاص توضیح داده‌ایم که در صورت تمایل می‌توانید آن مقاله را نیز مطالعه کنید.

مزایا ثبت شرکت سهامی خاص

 • پروسه ثبت شرکت سهامی خاص نسبت سهامی عام، کوتاه تر و آسان تر است. به همین دلیل متقاضی بیشتری برای به ثبت رساندن شرکت سهامی خاص وجود دارد. سرمایه شرکتهای سهامی عام از طریق واگذاری به مردم به دست می‌آید و همین موجب طولانی شدن زمان ثبت می‌شود.
 • معمولا شرکت‌هایی که در حوزه بورس، پتروشیمی، تولیدی و عمرانی فعالیت می‌کنند، اقدام به ثبت کردن شرکت سهامی خاص می‌کنند.
 • اعتبار بیشتری نزد بانک دارند و همين امر موجب می‌شود تا شرکت در مناقصات و اعطای وام برای آنها راحت تر انجام شود.

 

مدارک لازم برای ثبت این نوع از شرکت ها

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص

مدارک لازم برای ثبت شرکت به شرح زیر می‌باشد:

 • ارائه فیش واریزی برای بلوکه شدن ۳۵ درصد از سرمایه شرکت در بانک.
 • ارائه اقرارنامه مدیران در راستای عدم ممنوعیت آنها از فعالیت تجاری.
 • اقرارنامه بازرسان  در رابطه با نداشتن نسب فامیلی با مدیران شرکت.
 • مدارک شناسایی کلیه اعضای هیئت مدیره، سهامداران، بازرسان ارائه شود.
 • گواهی عدم سو پیشینه اعضای شرکت

هر زمان که آگهی تاسیس را دریافت کردید، به بانک مراجعه کرده و در صورت تمایل، مبلغ را از حساب خارج می‌کنید.ثبت شرکت سهامی خاص  با در نظر گرفتن افتتاح حساب، در حالت معمول حدود ۱۵ روز زمان می‌برد. ارائه مدارک تحصیلی برای هیچ کدام از اعضای شرکت، ضروری نیست مگر اینکه قصد دریافت مجوز خاصی را داشته باشند.

مراحل انجام ثبت این نوع شرکت

 • ثبت قرداد: ثبت قرارداد شرکت باید عقد گردد که به صورت تلفنی، حضوری یا آنلاین امکان پذیر است.
 • تکمیل مدارک مورد نیاز: مدارک مربوطه باید هرچه سریع تر در اختیار کارشناس قرار بگیرید تا روند کار زودتر انجام شود.
 • ارسال نام پیشنهادی:در این مرحله نام پیشنهادی خود را برای اداره ارسال می‌کنیم. می‌توانیم برای جلوگیری از هدر رفتن زمان و هزینه، استعلام برند قبل از ثبت را انجام دهید. برای اینکه نام تایید شود باید با فرهنگ اسلامی همخوانی داشته باشد،تکراری نباشد،فارسی بوده و دارای معنا و مفهوم باشد. با رعایت همه این موارد کارشناس مربوط به بررسی نام می‌پردازد و اگر در این مورد مشکلی وجود نداشت، نام را تایید کرده و روی اظهارنامه آن را ثبت می‌کند. بعد از تایید کارشناس، نیاز است تا مسئولین اداره آن را تایید کنند که در صورت تایید مسئولین، ثبت دفتری می‌شود.
 • امضای وکالتنامه: در این مرحله تقاضانامه و وکالتنامه توسط کارفرما تایید می‌شود.
 • تشکیل پرونده در اداره ثبت: کارشناس مدارک مربوطه را به اداره تحویل می‌دهد و در آنجا پرونده تشکیل می‌شود.
 • بررسی مدارک: مدارک تحویل داده شده متقاضی، توسط کارشناس اداره ثبت، بررسی می‌شود و اگر مشکلی وجود داشت، آن را اصلاح می‌کنند.
 • تحویل مدارک: در صورتی که ۶ مرحله فوق با موفقیت طی شود، ثبت شرکت سهامی خاص انجام می‌پذیرد و مدارک شامل شرکت نامه، اساسنامه، صورتجلسه، تقاضانامه، آگهی تاسیس به اشخاص متقاضی تحویل داده می‌شود.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص چقدر است؟

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

اینکه هزینه ثبت شرکت سهامی چقدر است به این موضوع بستگی دارد  که برای انجام مراحل آن به مراکز حقوقی مراجعه می‌کنید یا خودتان شخصا آن را انجام می‌دهید. اگر خودتان مراحل آن را انجام می‌دهید باید به سامانه مراجعه کرده و با تکمیل مدارک مربوط ، تنها هزینه دولتی، دفتری و درج آگهی را پرداخت کنید که مبلغی حدود ۶۰۰ تومان است.

 

سخن پایانی

در این مقاله از هوبا ثبت تلاش کردیم تمام مراحل و مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص را برای شما شرح دهیم. در صورت وجود هرگونه ابهام آن را در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

 

به این نوشته امتیاز دهید

پیام بگذارید