هوبا ثبتهوبا ثبتهوبا ثبت
۰۲۱-۸۸۷۰۴۹۰۰
خیابان شهید بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی کوچه میرزا حسنی، پلاک ۹ ، طبقه ۴ ، واحد ۱۲

ثبت آرم تجاری + راهنمای مراحل و مدارک مورد نیاز 1401 – هوبا ثبت ✅

 • خانه
 • مقالات
 • ثبت آرم تجاری + راهنمای مراحل و مدارک مورد نیاز 1401 – هوبا ثبت ✅
ثبت آرم تجاری

بدون شک داشتن آرم تجاری می تواند به عنوان یکی از عوامل موفقیت در هر کسب و کاری تعریف شود. ثبت آرم تجاری در اداره ی ثبت شرکت ها باید پس از مشخص شدن آن انجام شده تا دیگران از آرم تجاری شما چه سهوا و چه عمدا استفاده نکنند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با ثبت علامت تجاری، هزینه ثبت علامت تجاری شرایط و مراحل آن صحبت کنیم. اما قبل از آن توضیح مختصری در رابطه با آرم تجاری را بخوانید.

آرم تجاری چیست؟ علامت تجاری یا آرم تجاری یک نشان، علامت یا نوشته است که شرکت شما را معرفی می کند. آرم تجاری باید ساده، خلاقانه، جذاب، جدید و منحصر به فرد باشد و به گونه ای طراحی شود که به راحتی در ذهن مخاطب بماند؛ به طوری که افراد با دیدن آرم تجاری تان به سرعت شرکت و خدمات شما در ذهنشان تداعی گردد.

 

ثبت ارم تجاری

 

بسیاری از افراد تصور می کنند آرم تجاری با برند، لوگو، نشان و علامت تفاوت دارد. باید خاطر نشان کنیم که این موارد هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشته و همگی نشانه ای برای معرفی کسب و کار شما و همچنین ایجاد وجه تمایز در محصولات و خدمات شما نسبت به دیگران هستند.

انواع آرم های تجاری را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • نشان ها
 • علامت های تجاری
 • حروف علامت دار
 • علامت های نوشتاری
 • علائم ترکیبی

شرایط ثبت آرم تجاری

قبل از هر موضوعی ابتدا باید بگوییم که ثبت آرم تجاری اختیاری است یعنی اجباری از طرف قانون برای ثبت علامت تجاری مگر در موارد خاص وجود ندارد. اما پیشنهاد ما این است که حتما آرم تجاری خود را ثبت کنید. چرا که با ثبت علامت تجاری دارای مالکیت آن خواهید شد و اجازه ی هرگونه سرقت یا کپی برداری از آرم را از دیگران سلب می کنید.

یکی از مهم ترین شرایط به ثبت رساندن علامت تجاری تکراری نبودن آن است. به این منظور باید قبل از ثبت آرم تجاری خود در بانک اطلاعاتی علائم تجاری در سایت اداره ثبت علائم تجاری ایران به آدرس ipm.ssaa.ir/Search-Trademark به جست و جوی آرم های تجاری ثبت شده بپردازید. اینجاست که اگر این کار را انجام نداده باشید و آرم تجاری شما در این بانک اطلاعاتی موجود نباشد، ممکن است دیگران از آرم شما استفاده کنند.

از دیگر شرایط ثبت علائم تجاری عدم استفاده از اسامی عام مانند شکلات، القاب توصیفی مانند شیرین و نشانه های ساده مانند خط می باشد. استفاده از حروف به عنوان آرم تجاری مانعی ندارد و امروزه نیز بیش تر آرم های تجاری حروف اول نام تجاری هستند.

مدت زمان اعتبار ثبت علائم تجاری به مدت 10 سال از تاریخ ثبت آن می باشد. پس از اتمام اعتبار آرم تجاری، می توان نسبت به تمدید آن از طریق دادخواست و پرداخت هزینه ثبت علامت تجاری اقدام نمود.

نحوه ثبت آرم تجاری

این کار به صورت آنلاین و در سامانه مرکز مالکیت معنوی انجام می شود و فقط به منظور دریافت تصدیق آرم تجاری باید به صورت حضوری به این اداره مراجعه نموده و آن را تحویل بگیرید. تصدیق آرم تجاری پس از تکمیل مراحل مربوط به ثبت علائم تجاری به متقاضی اعطا می شود. مراحل ثبت آرم تجاری را در بخش بعد توضیح داده ایم.

مدارک ثبت آرم تجاری

مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری را باید هم به صورت آنلاین بارگذاری نموده و هم از طریق اداره پست ارسال کنید. این مدارک برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت بوده و عبارتند از:

مدارک ثبت علامت تجاری برای اشخاص حقیقی:

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی
 2. نمونه ای از آرم تجاری در اندازه 10*10 سانتی متر
 3. کپی مجوز فعالیت
 4. کپی کارت بازرگانی در صورت استفاده از حروف لاتین

مدارک ثبت آرم تجاری برای اشخاص حقوقی:

 1. کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
 2. کپی آگهی ثبت شرکت و آگهی آخرین تغییرات آن
 3. مهر شرکت
 4. کپی کارت بازرگانی شرکت یا مدیر عامل در صورت استفاده از حروف لاتین
 5. کپی مجوز فعالیت شرکت
 6. نمونه ای از آرم تجاری در اندازه 10*10 سانتی متر

مراحل ثبت نشان تجاری

اولین مرحله از مراحل ثبت علامت تجاری، انتخاب آرم تجاری است. آرم تجاری باید منحصر به فرد بوده و مشابه نداشته باشد و همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم از طریق سایت اداره ثبت علائم تجاری ایران می توانید تکراری نبودن آن را بررسی کنید. پس از آن باید وارد سامانه مرکز مالکیت معنوی به آدرس ipm.ssaa.ir شده و ثبت نام کنید.

پس از ثبت نام در سایت مرکز مالکیت معنوی می توانید مراحل مربوط به ثبت کردن آرم خود را انجام دهید. به این منظور ابتدا باید نوع اظهارنامه را انتخاب کنید. پس از انتخاب نوع اظهارنامه باید مشخصات مالک آرم تجاری را وارد نمایید. سپس مدارک مورد نظر را بارگذاری کرده و بازبینی و تایید صحت اطلاعات را انجام دهید. پس از تایید اطلاعات، هزینه ثبت آرم تجاری را به صورت آنلاین پرداخت کرده که پس از آن شماره اظهارنامه و رمز از طریق پیامک برای شما ارسال می گردد.

در صورتی که اظهارنامه تایید شد، باید مدارک ثبت علائم تجاری را از طریق پست نیز به اداره ثبت علائم تجاری ارسال نمایید. چنانچه این مدارک نیز تایید شود نوبت به چاپ آگهی ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی می رسد. آگهی در روزنامه رسمی باید در دو نوبت انجام شود که نوبت دوم آن یک ماه پس از نوبت اول انجام می شود. پس از چاپ هر دو نوبت آگهی در روزنامه رسمی، گواهینامه یا تصدیق 10 ساله ثبت نشان تجاری دریافت می گردد.

سامانه ثبت آرم تجاری

همانطور که پیش تر توضیح دادیم، سامانه ثبت آرم تجاری، سایت مرکز مالکیت معنوی به آدرس ipm.ssaa.ir می باشد که ابتدا باید در این سامانه ثبت نام کنید. ثبت نام در سامانه ی مرکز مالکیت معنوی خود شامل 5 مرحله ی انتخاب نوع شخص، ثبت اطلاعات اولیه، بارگذاری ضمایم، حساب کاربری و دریافت کد شناسایی می باشد.

ثبت علامت تجاری

هزینه ثبت علامت تجاری

هزینه ثبت علامت تجاری بسته به اینکه شخص حقیقی هستید یا شخص حقوقی، متفاوت است. از طرف دیگر چاپ آگهی ثبت آرم تجاری در روزنامه رسمی نیز باید در دو نوبت به فاصله ی زمانی یک ماه انجام شود که برای هر نوبت باید هزینه ی آن به صورت جداگانه پرداخت گردد.

چنانچه قصد دارید ثبت آرم تجاری خود را به هوبا بسپارید می توانید جهت برآورد هزینه این کار از سامانه هوشمند ما استفاده کنید. این قیمت به صورت نهایی و قطعی در اختیار شما قرار گرفته و در صورت تمایل نیز می توانید نسبت به ثبت سفارش ثبت نشان تجاری از طریق همین سامانه اقدام نمایید.این سامانه هوشمند هم از طریق سایت هوبا ثبت و هم از طریق اپلیکیشن در دسترس شماست.

 

به این نوشته امتیاز دهید

پیام بگذارید