هوبا ثبتهوبا ثبتهوبا ثبت
۰۲۱-۸۸۷۰۴۹۰۰
خیابان شهید بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی کوچه میرزا حسنی، پلاک ۹ ، طبقه ۴ ، واحد ۱۲

استعلام برند قبل از ثبت و هر‌آنچه که لازم است درباره آن بدانید

  • خانه
  • مقالات
  • استعلام برند قبل از ثبت و هر‌آنچه که لازم است درباره آن بدانید
برند

در دنیای تکنولوژی امروزی، دارا بودن برند و ثبت آن برای موسسه های تجاری و اشخاص دارای کسب و کار بسیار مهم است. اما با ثبت شدن خیلی از نام های تجاری برای موسسه ها، انتخاب نام برند کمی دشوار‌تر از گذشته شده است و حتما باید فرآیند استعلام برند قبل از ثبت صورت بگیرد. با ثبت هر برند تجاری، یک کسب و کار دیگر، به هیچ وجه نمی تواند از اسم آن برند یا مشابه آن استفاده کند.

برای مثال اگر برند ملکی به ثبت رسیده باشد، موسسه ی دیگری نمی تواند از نام های ملک یا ملکا برای ثبت نام تجاری خود استفاده کند. پس با این تفاسیر، قبل از اینکه به ثبت نام تجاری خود اقدام کنید، حتما باید از یونیک بودن آن مطمئن شد.

در این مطلب از هوبا ثبت قصد داریم شما را با چگونگی انجام استعلام برند قبل از ثبت آشنا کنیم. پیشاپیش از همراهی شما سپاسگزاریم.

ثبت علائم تجاری

چرا استعلام برند قبل از ثبت را انجام می دهیم؟

استعلام برند قبل از ثبت و بررسی برندهای به ثبت رسیده از مراحل مهم در ایجاد برند به شمار می رود. در حقیقت اگر نام تجاری خاصی را مد‌نظر دارید استعلام آن، مشخص می کند که آیا شما حق استفاده از این نام تجاری را دارید یا خیر. برندهای تجاری برای مخاطب، نوعی اطمینان و دلگرمی از بابت آن خدمات یا محصولات ایجاد می کند. برند تجاری همچنین از نام موسسه مربوطه حفاظت می کند اما مدت این حفاظت متغیر است؛ ولی آرم تجاری با پرداخت هزینه های مشخص شده قابلیت تمدید نیز دارد.

علائم تجاری با اهدای سود و ایجاد رسمی بودن، به صاحبان خود در سطح جهانی، استفاده از این کار را رواج می دهد. استفاده از برندهای تجاری نیز می تواند باعث عدم ایجاد هرگونه تقلب، برای استفاده از علائم تجاری مشخص با هدف فروش محصولات و ارائه خدمات نامرغوب شود.

هزینه و زمان مورد نیاز برای استعلام برند

استعلام یک برند قبل از ثبت، فرآیندی کاملا رایگان است که می توانید آن را از طریق سامانه مرکز مالکیت معنوی و سایت روزنامه رسمی به ثبت برسانید. اما قبل از هرگونه اقدامی باید به این نکته توجه کنید که قبل از ثبت برند، باید به طور کامل از تکراری نبودن و یونیک بودن نام برند مطمئن شوید که مجبور به پرداخت هزینه های اضافی در این خصوص نشوید.

ثبت برند

روش های استعلام برند قبل از ثبت

انجام استعلام برند قبل از ثبت معمولا با دو روش انجام می شود که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

1:  استعلام برند از سامانه مرکز مالکیت معنوی: اگر می خواهید برند خود را استعلام کنید با مراجعه به سایت مرکز مالکیت معنوی می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. برای این کار،اشخاصی که تقاضای ثبت برند خود را دارند، با مراجعه کردن به این سایت، پس از وارد کردن اطلاعات مربوطه، اقدام به استعلام برند خود نمایند.

2: استعلام برند از طریق سایت روزنامه رسمی: پس از فرآیند ثبت برند، نام تجاری مورد نظر در روزنامه  رسمی به ثبت رسیده و آگهی می شود که ادعایی در خصوص مالکیت غیر در خصوص نام برند پیش نیاید. نحوه استعلام برند‌های در حال ثبت در روزنامه رسمی به این گونه است که افراد متقاضی، با ورود به سایت مرکز مالکیت معنوی، به قسمت آگهی های قانونی رفته و با ورود اطلاعات مورد نظر خود در سایت، در نو بودن نام تجاری خود اطمینان حاصل می کنند.

نکات مهم قبل از ثبت برند

برای ثبت نام تجاری خود در قدم اول با انتخاب نامی متناسب با نوع فعالیت خود شروع به طراحی کنید.

در ادامه به معرفی نکات اساسی در خصوص طراحی و ثبت نام برند تجاری می پردازیم.

1: شما نمی توانید از اسامی و نام های شناخته شده در نام تجاری خود استفاده کنید.

2: اسامی نا‌معقول و مخالف شرع و عرف اسلامی  به ثبت نمی رسند.

3: از نام ها و صفت های عامیانه استفاده نکنید.

4: می توانید برای نو بودن نام تجاری خود از کلمات ترکیبی استفاده کنید.

5: در صورت عدم ثبت می توانید از ترکیب کلمات با اعداد و حروف و سمبل ها نیز استفاده کنید.

6: سعی کنید از اسامی خاصی که توسط خودتان ساخته شده است در نام برند تجاری استفاده کنید.

7: تا جایی که امکان دارد، از مشابهت با نام دیگر برندها بپرهیزید.

8:اگر کسب و کار شما در زمینه لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی یا پوشاک است با در نظر گرفتن حوزه ی فعالیت خود می توانید از نام های خاص و یونیک زیادی بهره ببرید.

9: در صورت عدم ثبت توسط دیگران می توانید از نام خانوادگی خود در نام برند استفاده کنید.

10: علامت تجاری شما می تواند ترکیبی از حروف فارسی و لاتین باشد.

ثبت برند تجاری

سخن آخر

استعلام برند قبل از ثبت و بررسی برند های به ثبت رسیده از مراحل مهم در ثبت برند به شمار می رود. در حقیقت اگر نام تجاری خاصی را مد‌نظر دارید استعلام آن، مشخص می کند که آیا شما حق استفاده از این نام تجاری را دارید یا خیر. استعلام برند فرآیندی رایگان بوده و می توانید با مراجعه به سایت مرکز مالکیت معنوی این کار را انجام دهید.

مقاله پیشنهادی: هزینه ثبت علامت تجاری

سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید

استعلام برند چه مزایایی دارد؟

استعلام برند از ثبت تکراری برند و هدر رفتن وقت شما جلوگیری می کند. همچنین می توانید برندی منحصر به فرد خودتان طراحی کرده و با آن فعالیت کنید

هر برند چند سال اعتبار دارد؟

هر برند پس از ثبت برای مدت مشخصی اعتبار دارد. این مدت از نظر قانونی معمولا 10 سال است. بعد از این مدت باید برای تمدید برند خود اقدام کنید در غیر اینصورت دیگر مالک آن برند نخواهید بود.

به این نوشته امتیاز دهید

پیام بگذارید